Bakır fiyatları, 2013 senesinden beri en yüksek değerine ulaştı. Londra Metal Borsası’nda son üç ayın verilerine göre bakır fiyatları, ton başına 8,103.50 ABD Doları olarak belirlendi. Bu miktar son sekiz senenin bakır fiyatlarında kaydedilen en yüksek değer oldu.  

Madenden çıkarılan bakır cevheri genelde yaklaşık yüzde 1 oranında bakır içerir. Çıkarılan cevher, ağırlıkça %30 seviyesinde bakır içeriğine sahip olacak şekilde sıkıştırılarak konsantre bir hale getirilir. Konsantre hale getirilen bakır daha sonra eritilir ve yüksek saflıkta ürünler oluşturmak için rafine edilir.

Argus tarafından yapılan araştırmalara göre bakır konsantresi pazarında, 2021 yıl boyunca bakır fiyatlarının yüksek olması bekleniyor. 2021 senesi boyunca bakır konsantresine olan talebin, üretim artışını bir hayli geride bırakması bekleniyor. Küresel bakır konsantresi tedariğinin, madenlerin genişletilmesi ile birlikte bu sene içerisinde 1 milyon tonluk bir artışa uğrayacağı tahmin ediliyor. Ancak bu artış, talep seviyesine ulaşmak için yeterli olmayacak.

2013 Ocak’tan bu yana bakır fiyatları

Büyüyen ergitme kapasitelerinin bakır fiyatlarına etkisi nasıl olacak?

“Çin’in ergitme kapasitesi, özellikle 2020 senesinin ilk yarısında görülen COVID-19 salgını kısıtlamalarına takılmadan büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte talep artışı da üretimi geçiyor olacak.”

2018-2019 döneminde Çin’in ergitme kapasitesi bir önceki seneye göre %12 büyüyerek 1.2 milyon ton arttı. Ancak Argus’un raporlarına göre yeni açılan izabe tesislerinin yalnızca ortalama kullanım oranlarında çalıştırılıyor.

Madencilik şirketleri, 2021 senesi içerisinde bakır konsantresi pazarının daha sıkı olacağını düşünüyor. Çin’in ergitme kapasitesinin genişlemesiyle talebin artacağı tahmin ediliyor. COVID-19 virüsüne karşı alınan önlemler sonucu Güney Amerika ve Avustralya’da gerçekleşen işgücü azaltımının da tedarik kesintilerine sebep olabileceği belirtiliyor. Buna ek olarak Avustralya ve Çin arasındaki ticari gerilimin de market üzerinde önemli etkiye sahip olabileceği belirtiliyor.

Madencilerin yüksek fiyat istemesine karşın düşük fiyatlar isteyen izabe tesisleri, COVID-19’un bu sene piyasayı yine yavaşlatacak olmasına rağmen çeşitli projelerde planlanan üretim artışları ve Avustralya tedariğinin yeniden yönlendirilmesiyle birlikte küresel bakır konsantresi tedariğinin tahmin edilenden daha az sıkı olabileceğini düşünüyor.

Bakır fiyatlarını en çok ne etkileyecek?

Her iki duruma da bakıldığında bakır fiyatlarının; büyük ve sürekli yükselişe henüz geçemediği görülüyor. Önümüzdeki 10 sene boyunca her zamanki son kullanıcı tarafındaki bakır talebinin sabit kalacağı öngörülüyor. Ancak teknolojide artık her şeyin elektrikli hale geçmesi, bakır piyasasında büyük bir hareketliliğe sebep olacak.

Bir elektrikli araç ortalama 83kg bakır tüketiyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın raporlarına göre, 2030 yılında bazı ülkelerin araçlarının %30’unu elektrikli araçların oluşturacağı belirtiliyor. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde 2030 yılına kadar toplamda 44 milyon elektrikli araç satılmış olacak.  

Bakır fiyatları 2021 yılında nasıl olacak?

Özet geçmek gerekirse, 2021 yılında bakır pazarının sıkı olması bekleniyor. Bu da 2021 yılında bakır tedariğinin, tahmin edilen talep miktarlarını karşılayamayacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla 2021 yılında bakır fiyatlarının yüksek olması bekleniyor.