Hurda fiyatları yükselişe geçti. Çin’de yeni yıl tatili dönemiyle birlikte siparişlere ara verilmesi sonucu “Hurda fiyatları hangi yönde ilerleyecek?” sorusuna net bir yanıt bulunamaması, Türk pazarını da büyük oranda etkiledi. Fastmarkets’in kaynaklarından aldığı bilgiler doğrultusunda yaptığı haberde, Türkiye’deki yassı çelik alıcılarının şu an için temkinli davrandığı açıklandı.

Hurda fiyatları talepleri aşağı çekti

Fastmarkets tarafından yapılan haberde geçtiğimiz hafta boyunca hurda talebinin ortalama seviyede olduğu açıklandı. Talebin orta seviyelerde olmasının sebepleri, yüksek stok seviyesi ve yüksek hurda fiyatları gösterildi. Türk çelik üreticilerinin bu durumdan hoşnut olmadıklarına da ayrıca değinildi.

Türk çelik üreticileri, yaptıkları açıklamalarda çelik sektörünü bir otobüse benzettiler. Bu otobüsün şoförünü ve yolcuların yarısını Çin oluşturuyor. Türk çelik üreticileri, otobüs nereye giderse onların da oraya gitmek zorunda olduğundan şikayetçi oldular. Ayrıca bu otobüsün durmasının, Türk çelik üreticilerine zarar vereceğinden de bahsedildi. Türk üreticiler piyasada söz sahibi olamamaktan hiç memnun olmadıklarını dile getirdiler.

17 Şubat tarihi itibariyle Çin Yeni Yılı tatili sona eriyor. 12 Şubat Cuma günü başlayan Çin Yeni Yılı öncesinde hurda fiyatları yükselişteydi. Hurda alıcıları; 17 Şubat tarihinden itibaren Çin’de sektörün tekrardan işlemeye başlamasıyla birlikte hurda fiyatları hangi yönde ilerleyecek merak ediyor.

Çin’in yeni yasaları yürürlüğe girdi

Çinli gümrük yetkilileri, yeni hurda ithalat yasaları ve HS kodlarının yürürlüğe girmesinin ardından ülkeye girecek olan ilk hurda kargosunun girişini onayladı.

Çinli firma Baowu Steel’in yan kuruluşu Ouyeel’in Japon tedarikçi Mitsui’den satın aldığı 3,002 tonluk hurda demir kargosu, Şangay limanında gümrü işlemlerini gerçekleştirdi. Hurda demir kargosu, yeni yasaların yürürlüğe girdiği gün, 1 Ocak 2021 günü, satın alındı ve 20 Ocak 2021 günü Çin’e ulaştı. Kargodaki ret oranları, ilgili şirketler tarafından teyit edilemedi. Hurda pazarı katılımcılarının birçoğu, ret oranlarının büyük olmadığını düşünüyor.

Çin’in yerel hurda fiyatları belirleyicisi olan, Jiangsu bölgesinde bulunan Shagang, Japon tedarikçi Hanwa’dan 3,000 ton hurda satın aldı. Bu sevkiyatın ise Şubat 2021’in sonlarına doğru gerçekleşmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra birkaç farklı Çinli alıcı da Japonya’dan demir hurdası satın aldı. Bu sevkiyatların da Çin kıyılarına Şubat-Mart döneminde ulaşması bekleniyor.

Çin ve Japon ilişkilerinin iyileşmesi sonucu hurda fiyatları

Çin’in ithalata yeniden başlamasından itibaren ithal edilen ilk hurda kargosunun büyük gecikmelere veya ret oranlarına takılmadan gümrükten geçmiş olması, Çin’li üreticileri ve Japon tedarikçileri görüşmelere tekrardan başlamaya teşvik etti. Şu ana kadar satın alınan kargoların ise önemli bir kısmının, birinci sınıf kalitede hurda olduğu tahmin ediliyor. 

Çinli bir çelik fabrikası, Japon tedarikçilerle görüşmelere başlamayı planladığını açıkladı. Fabrika sadece hurda için görüşüyor olacak. Fabrika, maksimum $410/ton cfr seviyesinde teklif vermeye başlamayı hedeflediklerini açıkladı. Bir başka Çinli fabrika da, $420/ton cfr’den teklif aldıklarını açıkladı.

İki Japon ticaret şirketi, Çin’den yaklaşık $435-440/ton cfr’den hurda teklifleri aldıklarını ve bu seviyeleri makul bulduklarını açıkladı. Bir diğer Japon ticaret şirketi ise, Çin’den gelen $410/ton cfr’lik hurda teklifleri aldıklarını ve reddettiklerini açıkladı.