Yedi aydır sürekli bir düşüş trendinde olan hurda demir fiyatları, nihayet Aralık ayında artışa geçti. Kasım ayı sonlarında yükselişe geçen hurda fiyatları, Aralık ayında da ivmeyi sürdürüyor.

Bu yılın Mart ayında ton başına 740 dolar’ın üzerine çıkan fiyatlar, Ekim ayı sonlarında 370 dolara kadar gerilemişti. Yeni bilgilere göre ise Aralık ayında hurda talebi önemli ölçüde artmayacak olsa da, 10 ile 30 dolar arasında bir artış daha bekleniyor.

Yine de şaşırtıcı bir şekilde, artan arza rağmen Aralık ayında düşük kalite hurdalar (kıyılmış, ağır ergitme çeliği ya da HMS) Aralık ayında bir fiyat artışı görmeyebilir. Davis Endeksi’ne göre bu kalitedeki ürünleri bu ay içinde yatay bir pazar bekliyor.

DKP – yüksek kalite imalat artığı hurda demir fiyatlarının değer kaybı ise 2022’de merak uyandıran bir başka hikayeydi. Bu dönemde hurda alım fiyatı 357 dolara kadar gerilemişti. Bu da Nisan ayından bu yana 776 dolardan yüzde 54’lük bir düşüşü temsil ediyor.

Davis Endeksi’ne göre düşük kalite hurda fiyatları Aralık ayında yükselirse, bu en çok ihracat pazarlarında fark edilecek. Doğu Kıyısı ve Körfez Kıyısı’ndaki nakliyatçıların, denizaşırı alıcılardan HMS ve kıyılmış kalite hurda için rekabetçi teklifler beklediği söyleniyor.

Washington merkezli Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI), ABD’li çelik üreticilerinin yılbaşından bugüne kadar %5,2 daha az çelik ürettiklerini ve bunun da yaklaşık 4,4 milyon tonluk bir düşüşe işaret ettiğini söylüyor.

26 Kasım’da sona eren en son haftada AISI, yerel çelik üretiminin geçen yılın aynı haftasına göre %11,1 düştüğünü ve fabrikaların şu anda sadece %72,8 kapasiteyle çalıştığını söyledi.