Elektrikle çalışan her türlü sistemde olmazsa olmaz olan eşya şüphesiz ki kablodur. Hurda kablo fiyatları merak edilen bir konuyken, aynı zamanda kablo türleri ve kablo çeşitleri ile ilgili de çokça soru alıyoruz. Elektrik sistemlerinin koşulsuz elemanı olan kablolar, elektriksel olarak devreleri birbirine bağlamaya yarayan bir aracıdır. Dolayısıyla, elektrik akımının devredeki dolaşımı kablo ile sağlanmaktadır. Peki kablo türleri nelerdir? Elektrik kablosu türleri neler? Kablo fiyatları ne durumda?

Elektrik Kablosu Nedir?

Elektrik gücünün iletimi ve dağıtımı için kullanılan kablo, elektrik kablosu olarak bilinir. Hava hatlarının kullamının pratik olmadığı yerlerde yüksek gerilimlerin iletimi için kullanılır.

Güç kablosu iletken, dielektrik ve kılıf olmak üzere üç ana bileşenden oluşur. Kablodaki akımın iletim yolu iletken tarafından sağlanır. İzolasyon veya dielektrik, servis voltajına dayanır ve canlı iletkeni diğer nesnelerden izole eder. Kılıf, nemlerin girmesine izin vermez ve kabloları kimyasal veya elektrokimyasal saldırı ya da yangın gibi tüm dış etkilerden korur. Özellikler yeraltı enerji kablolarında buna sıklıkla rastlanır.

Elektrik Kablosu Çeşitleri

Her yerde çeşitli uygulamalar için çeşitli kablo türleri kullanılır. Tüm kablolar aynı uygulamayı gerçekleştirmez. Bir kablonun işlevi, kablonun türüne bağlıdır. Elektrik kabloları, sentetik polimerlerden yapılabilen bir yalıtkan kaplama ile korunan alüminyum veya bakır tellerden yapılmıştır. Temel elektrik kablosu çeşitleri şunlardır:

Şerit Elektrik Kabloları – Ribbon Kablolar

Birbiriyle paralel çalışan çok sayıda yalıtımlı kablodan oluşur ve birden fazla verinin aynı anda iletilmesi için kullanılır. Örneğin,işlemciyi anakarta bağlamak için kullanılır ve genellikle ağ cihazlarının ara bağlantısı için kullanılır.

Korumalı Kablolar – Blendajlı Kablolar

Daha iyi sinyal iletimi ve güç frekansındaki düzensizlikleri ve radyodaki harici parazitleri gidermek için dokuma örgülü kalkan veya alüminyum Mylar folyo ile kaplı 1 veya 2 yalıtımlı telden oluşur. Bu kablolar, yüksek voltajlı elektrik akımı iletir ve bir kalkanla korunur.

UTP Kablolar – Twisted Pair Kablolar

Birbirleriyle bükülmüş ve renk kodlu iki veya daha fazla yalıtımlı bakır tele sahiptir. Bu tür teller genellikle telefon kablolarında kullanılır ve harici parazitlere karşı direnç tellerin sayısı ile ölçülebilir.

Koaksiyel Kablolar

Bu, metalik örgü ve metal bant içine alınmış bakırla kaplanmış katı bakır veya çelik iletkenden oluşur. Bu tamamen yalıtımlı bir koruyucu dış kılıfla kaplıdır. Bu tür kablolar, bilgisayar ağı ve ses-video ağı için kullanılır.

Fiber Optik Kablolar

Optik veri sinyallerini takılı bir ışık kaynağından alıcı cihaza taşıyan bu tür kablolar vardır. Optik fiberin ne olduğu ve çok çeşitli uygulamalarda kullanımının hemen hemen farkındayız çünkü günlük yaşamda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sonuçta internet artık her hanede var ve fiber optik kablolar da günlük yaşamın vazgeçilmezi.

Antigron Kablolar – NYM Kablolar

Antigron kablolar, bir türlü NYM kablo türüdür. Elektrik akımının iletiminde kullanılır ve genellikle elektrik kablosu olarak bilinir. Nemli bölgelerde, nemli koşullarda tercih edilir. Bu türdeki kablolar, yeraltı enerji kablolarının aksine toprak altında kullanılamazlar. Genellikle üzerlerinde bir PVC kaplama bulunur ve bakır elementinden yapılırlar.

Genel olarak elektrik kablosu çeşitleri ve bakır kablo fiyatları bu şekildedir. Fiyat teklifleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.