kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaktadır. Kağıt, en çok geri dönüştürülen maddelerden biridir. Dolayısıyla birçok insan, “kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?” diye düşünmektedir. Bu yazıyla birlikte “kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?”, “kağıt geri dönüşümü hakkında bilinmesi gerekenler?” ve “kağıt geri dönüşümü süreci nasıl gerçekleşir?” gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Kağıt geri dönüşümü sonrasında elde edilen hurda kağıt, yeni kağıtların üretiminde kullanılabilir ve bu ekonomiye önemli ölçüde fayda sağlar. Üstelik neredeyse bütün kağıt türleri geri dönüştürülebilmektedir. Geri dönüşüm tesisleri tarafından kabul edilmeyen bazı kağıt ürünler şunlardır: karbon kağıtlar, kağıt havlular, mendiller, şeker ambalajları ve pizza kutuları. En sık geri dönüştürülen bazı kağıt ürünler şunlardır: karton, gazete kağıtları, dergiler, kitapçıklar ve kılavuzlar.

Geri dönüştürülen kağıtların büyük bir kısmı; toplanması en kolay, en temiz ve en ekonomik olması sebepleriyle endüstriyel ve ticari kaynaklardan gelmektedir. “Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, kağıt geri dönüşümünün size ve çevrenize nasıl avantajlar sağlayabileceği bakış açısını kazandırır.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Kağıt Geri Dönüşümü Adımları  

Toplama

Kağıt geri dönüşümü sürecinin ilk adımı, kullanılmış kağtıların toplanmasıdır. Geri dönüşüm kağıtlarının, diğer atıklardan ayrı tutulması gerektiğini belirtmekte de fayda var. Çünkü diğer atıklala karışan kirli kağıtlar genellikle toplanmaz. Eğer geri dönüştürülecek kağıt başka ürünlerle toplandıysa, bu tür geri dönüştürülmüş kağıtlar özel olarak işaretlenir.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Taşınma

Kağıt geri dönüşümü süreci, atıkların taşınmasıyla devam eder. Bir önceki adımda toplanan atık kağıtlar, toplama kamyonlarına yüklenir ve kağıt geri dönüşüm tesislerine gönderilir.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Ayırma

Ayırma adımı, kağıt geri dönüşümü sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu adımda kağıtlar, farklı kategorilere ayrılır. Örneğin: kartonlar, kağıtlar, gazeteler, dergi kağıtları ve ofis kağıtları. Kağıtların türlerine ayrılmasının sebebi, farklı türlerin farklı şekillerde geri dönüştürülmesidir.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Hamurlaştırma

Kağıt geri dönüşümünün bir sonraki adımı, kağıtların hamura dönüştürülmesidir. Bu adımda kağıtlar plastik ve cam gibi kirletici maddelerden ayrılır ve hamur haline getirilir. Daha sonra lifler kademeli olarak temizlenir ve elde edilen hamur, üzerindeki yapışkan gibi kirleticilerden arındırılmak amacıyla süzülür.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Mürekkep Giderme

Kağıdın beyazlığını ve saflığını artırmak için, parçalama ve kimyasal maddelerle temizleme gibi süreçlere sahip olan mürekkep giderme işlemine başvurulur. Geri dönüştürülmekte olan kağıt öncelikle suda çözülü ve lif olmayan kirletici maddelerden ayrılır. Daha sonra çözelti içine hava üflenerek kağıt yüzdürme işlemi uygulanır. Bu uygulama esnasında mürekkep, hava baloncuklarına yapışır ve su yüzeyine yükselir. Mürekkep giderildikten sonra lifler; hidrojen peroksit, oksijen veya klor dioksit ile ağartılabilir.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Yeni Kağıt Üretimi

Kağıt geri dönüşümü sürecinin son işleminde temizlenmiş kağıt hamuru, yeni kağıt imalatında kullanılmaya hazır hale gelir. Genelde kağıt hamuru daha güçlü ve pürüzsüz hale getirmek için işlenmemiş ağaç lifleriyle birleştirilir. Ancak bu işleme herzaman ihtiyaç duyulmaz. Geri dönüştürülmüş kağıt lifleri, tek başlarına da kullanılabilir.

kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır

Bu aşamada kağıt hamuru sıcak su ve kimyasal maddelerle birlikte karıştırılır. Bu karışımın büyük bir kısmı, sıcak sudan oluşur. Daha sonra bu karışım, kağıt üretim cihazlarına yerleştirilir. Aynı zamanda hızlıca yer değiştiren tel örgü benzeri bir zemine püskürtülür. Bu zeminde karışım içerisinde bulunan su çekildikçe, geri dönüştürülmüş kağıt lifleri birbirine bağlanmaya başlar ve sulu bir tabaka oluşturur. Bu tabakanın suyu, silindirler aracılığıyla sıkılır ve yeni üretilmiş kağıda benzeyen bir ürün elde edilir.

Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?”, “Kağıt geri dönüşümü süreci nasıl gerçekleşir?” ve “Kağıt geri dönüşümü adımları nelerdir?” gibi soruları açıkladık. Artık siz de kullanmadığınız ve geri dönüştürmek istediğiniz kağıtların, nasıl bir süreç izleyeceğini bilen bir birey olarak geri dönüşüme katkı verebilirsiniz.