kağıt geri dönüşümü nedir

Geri dönüşümde en yaygın ve kolay süreçlerin içinde kağıt geri dönüşümü de yer almaktadır. Sık kullanılması ve kolay geri dönüştürülmesi nedeniyle kağıt, en çok geri dönüştürülen materyaller arasındadır. 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan bütün kağıdın %66.8’i geri dönüştürülmüştür. Geri dönüştürülen her bir ton kağıt, 3.3 metreküplük yer kazandırır. Kilo olarak bakıldığında kağıt geri dönüşümü; alüminyum, cam ve plastiğin toplamını bile geride bırakır. Bu yazıda kağıt fiyatları ve karton fiyatları konusuna değinip, kağıt hurdasının nasıl geri dönüşüm sürecine dahil edildiğinden bahsedeceğiz.

Ek olarak 2011 yılında kağıt fabrikalarının %76’ı, geri dönüştürülmüş kağıt kullandı. Yani çöpe atılan kağıtlar, geri dönüştürülerek farklı materyallere dönüştürülüyor. Eski kağıtları geri dönüştürerek yeni kağıda dönüştürme sürecinin karışık olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu süreç oldukça basittir.

Endüstriyel ölçekte bakıldığında kağıt geri dönüşümü, enerji ve kaynaklardan bolca tasarruf etmeyi sağlar. Bir ton kağıt geri dönüşüm süreci ile birlikte 17 ağaç ve 26.500 litre su tasarrufu yapılır.

kağıt geri dönüşümü

Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Gerçekleşir?

 1. Çöpten toplanan kağıt, geri dönüşüm merkezlerine götürülür. Kağıt geri dönüşümü tesislerinde getirilen kağıtlar; plastik, cam veya çöp gibi malzemelerden arındırılır.
 2. Ardından kağıt, farklı çeşitlere ayrılır.
 3. Kağıtlar ayrıldıktan sonra balyalar halinde depolanır. Sonrasında işlenmek üzere kağıt fabrikalarına götürülür.
 4. Kağıt, fabrikalarda bulunan büyük öğütücüler aracılığıyla küçük parçalara ayrılır. Küçük parçalara ayrılmış kağıt, su ve kimyasallarla karıştırıldıktan sonra ısıtılır ve liflerine ayrılır.
 5. Karışım, yapışkan vb. kirletici malzemelerden arındırılır.
 6. Kağıt, koni şeklindeki bir silindirin içinde döndürülerek temizlenir. Bu aşamada bazen, kağıdın üzerindeki mürekkep de temizlenir.
 7. Kağıt hamuru, konveyör bandına püskürtülür. Bandın süzgecinden su damlar ve kağıt lifleri birbirini tutmaya başlar.
 8. Isıtılmış metal silindirlerden geçen kağıt kurur ve büyük rulolar üzerine konulur. Elde edilen ürün, yeni kağıt ürünlerinin yapımında kullanılır. 
kağıt geri dönüşümü nasıl gerçekleşir

Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Gazete kağıdı, birçok defa kağıt geri dönüşümü sürecinden geçtiği için düşük kaliteli bir kağıttır. Buna karşın yazıcı kağıdı, yüksek kalitede kağıttır. Kağıdın kalitesi, her kağıt geri dönüşümü süreci sonucu kısalan lif uzunluğuna göre belirlenir. 

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’na göre beş temel kağıt türü kategorisi bulunur. Bu kategoriler genelde spesifik türleri işlemek isteyen kağıt fabrikaları tarafından kullanılsa da bazıları günlük hayatta da kullanılan terimlerdir.

 • Eski Oluklu Mukavva: Oluklu mukavva günlük hayatta da kullanılan kağıt terimlerindendir. Genellikle kutularda ve ürün ambalajlarında bulunur.
 • Karışık Kağıtlar: Zarflar, ofis kağıtları, kataloglar, dergi kağıtları ve yiyecek paketlemesinde kullanılan kağıtları içeren geniş bir kağıt kategorisidir.
 • Eski Gazete Kağıtları: İsminden de anlaşıldığı gibi bu kategori, eski gazete kağıtlarını barındırır. Kağıt fabrikaları, gazete kağıdı gibi düşük kalite kağıtları, gazete ve kağıt mendil gibi ürünlerde kullanır.
 • Mürekkepten Uzaklaştırılmış Yüksek Kalite Kağıt: Bu kaliteli kağıt kategorisi; zarflar, fotokopi kağıtları ve antetli kağıt benzeri kağıtları içinde barındırır. Bu ürünler, yazdırma sürecinden geçmiş ve mürekkepten uzaklaştırılmış kağıtlardır.
 • Kırıntı (artık) Kağıtlar: Genelde kağıt fabrikalarında kenar kırpıntıları ve tıraşlama artıklarından oluşur. Üzerinde baskı işlemi uygulanmamış olduğundan yüksek kalitedir.
kağıt çeşitleri

Kağıt Geri Dönüşümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kağıt geri dönüşümü sürecinden bahsettik. Bu başlık altında, kağıt geri dönüşümüne nasıl katkı verebileceğinizi açıklayacağız. Tüketici olarak kağıt geri dönüşümü sürecine, geri dönüştürülmek üzere kağıt toplayarak başlayabilirsiniz. Kağıt türleri hakkında bilgilenmeniz önemlidir çünkü bazı kağıt türlerini diğerlerinden ayrı göndermeniz gerekebilir.

Tek Akışlı Geri Dönüşüm:

Bu tip toplama yönteminde; cam, plastik ve kağıt gibi geri dönüştürülebilen bütün malzemeleri aynı çöpe atabilirsiniz.

Sıralı Akışlı Geri Dönüşüm:

Bu toplama yönteminde, geri dönüştürmek istediğiniz malzemeleri ayırmanız gerekir. Örneğin karışık kağıtları, diğerlerinden ayrı toplamanız gerekebilir. Bu konuda doğru bilgilendirme almak için çevrenizdeki geri dönüşüm tesislerine danışabilirsiniz.

kağıt geri dönüşümü

Ne tür kağıt geri dönüşümü yapacağınızı öğrendikten sonra aklınızda oluşabilecek birkaç sorunun cevabını verelim. Kafa karışıklığı yaratan birkaç geri dönüşüm malzemesi:

Kırpıntı Kağıt:

Kırpıntı kağıdın geri dönüştürülebilirliği genelde merak konusu olur. Bu sorunun cevabı, evet. Kırpıntı kağıt geri dönüştürülebilir ancak bu konuda bazı kısıtlamalar bulunabiliyor. Kağıtların uzunluğu ve saklanma yöntemlerinden dolayı her kırpıntı kağıt geri dönüştürülemiyor. Bu konuda spesifik bilgiyi çevrenizdeki geri dönüşüm tesislerinden alabilirsiniz.

Zımba Telleri ve Ataşlar:

Zımba telleri ve ataşların kağıttan çıkarılıp çıkarılmayacağı konusu da merak edilen konulardan. Kağıt geri dönüşümü için gönderdiğiniz kağıtların üzerindeki ataş ve zımba telleri gibi materyallerin çıkarılmasını sağlayan teknolojiler bulunuyor. Dolayısıyla bu gibi materyalleri kağıttan çıkarmakla uğraşmanıza gerek yok.

Yapışkanlı Kağıt (Post-it):

Kağıtlarınızı göndermek istediğiniz kağıt geri dönüşümü tesisi, karışık kağıtları da kabul ediyorsa yapışkanlı kağıtları da gönderebilirsiniz.

kağıt geri dönüşümü