hurda demir

Fastmarkets’ten alınan bilgilere göre Türk çelik üreticileri, 29 Nisan Perşembe günü ile başlayan 17 günlük tam kapanma öncesi hurda demir alımını durdurdu. Türk çelikçiler, piyasanın tam kapanmada nasıl gideceğini gözlemleyecek.

Türk hurda piyasasındaki son hurda ithalatı, 28 Nisan Çarşamba günü gerçekleşti. Çarşamba günü bir Türk çelik fabrikası, Baltık Denizi’nden ton cfr başına $432’dan 22.000 tonluk %80 HMS:1, %20 HMS:2 hurda demir siparişi gerçekleştirdi. Bu siparişle birlikte günlük hurda fiyatları, ton başına $1’lık bir artış gördü.

hurda fiyatları

Hurda Demir İthalatında Sıcak Saatler

Yerli uzun çelik pazarındaki kısa vadeli toparlanma, ihracat piyasalarındaki güçlü talebi karşılamaya başlamıştı. Bu sayede Türk çelikçiler, hurda demir ihracatı konusunda sıkıntı çekmiyordu. Ancak Türkiye genelinde perşembe günü başlayan tam kapanmanın, iç ticarete zarar vermesi bekleniyor. Şu anki kararlara göre tam kapanmanın 17 Mayıs tarihine kadar sürmesi planlanıyor. Tam kapanma, Ramazan ayının geri kalanı ve ardından gelen 3 günlük Ramazan Bayramı’na denk geliyor.

hurda demir

Türk Çelikçiler Piyasayı Değerlendirdi

Önde gelen bir Türk çelik üreticisinin CEO’sunun Fastmarkets ile yaptığı röportajda şunlar belirtildi:

“Maalesef iç piyasa hala zayıf ve Türkiye’deki mevcut faiz oranları sebebiyle toparlanmak oldukça güç olacak. 2021’in şu ana kadar olan kısmında uzun çelik ihracatı yıllık bazda yaklaşık %20 kadar artmış olsa da bu, yerel pazardaki kayıpları telafi etmek için yeterli değil. Tüm çabalara rağmen hurda fiyatları, yükseliş hareketi gösterme konusunda bir kesinlik sunmuyor.”

Ancak başka bir Türk ticaret kaynağı hala bu konuda iyimser yorumlarda bulundu:

“Yurt içi uzun çelik talebinde bir toparlanma var ancak Güneydoğu Asya ve Latin Amerika bölgelerine yapılan uzun çelik ihracatı oldukça güçlü. Ve bu ticaret, hurda fiyatlarında bir artışa yol açabilir.”

hurda çelik

Hurda Demir Fiyatları

İthalat piyasalarında yeni ticaret faaliyetinin olmaması sebebiyle günlük hurda fiyatları 29 Nisan Perşembe günü sabit kaldı.

ABD menşeli HMS: 1&2 (80:20 oranında) hurda çelik için günlük hurda fiyatları, ton cfr başına $432.57 olarak hesaplandı. Hurda fiyatları yine gün içinde sabit kaldı ve ABD hurda demirinin, Avrupa hurda demirine göre priminin ton başına $5.97 seviyesinde olduğu belirtildi.

hurda demir