Son zamanlarda hurda metal sektöründe fiyat bazında önemli değişimler yaşanıyor. Aslında bu dalgalanmalar şaşırtıcı değil. Yine de insanlar hurda fiyatları neye göre değişir diye sorular yöneltebiliyor. Hurda metal fiyatları çok sayıda değişkenden etkilenir. Bu değişkenler bazen fiyatları yükseltir, bazen de tam tersi düşüşlere yol açar.

Hurda fiyatı üzerindeki etkilerini anlamak için, bu değişkenleri anlamak da şarttır. Yazı da bu sebeplerden bahsedip, hurda fiyatları neye göre değişir sorunuza yanıt arayacağız.

Hurda Fiyatlarını Ne Etkiler?

Metal Arz Talep Dengesi

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi, hurda metal endüstrisini de arz ve talep ekonomik yasaları yönetmektedir. Talep ne kadar yükselirse, fiyatlar da o kadar artmaktadır. Örneğin, çok sayıda toplu konut yapılırken, çubuk demire ve bakıra olan talep artacaktır. Bu da demir ve bakır fiyatlarında artışa yol açar.

Metale olan talep düşük olduğunda ise tam tersi hurda fiyatları düşecektir. Ekonomik durgunluk dönemlerinde, konut yapımının azaldığı zamanlarda bu etkileri görmek daha olasıdır.

Metal arzı, hurda fiyatlarını doğrudan etkiler. Örneğin, bazı metaller diğerlerine göre daha yaygındır. Haliyle bu türlerin piyasada arzı da yüksektir. Alüminyumu bunların arasına koyabiliriz. Piyasada daha çok olduğu için, bakır ya da altın gibi metallere göre fiyatı çok daha düşük olur. Arz düşük olduğunda, fiyatlar da yükselir çünkü metali bulmak zorlaşır.

Dolayısıyla, eğer hurda satmak istiyorsanız en doğru zaman arzın düşük ya da talebin yüksek olduğu zamanlar olacaktır.

İhtiyaç ve talep, her zaman fiyatları artıran bir etkendir.

İşlenmemiş – Ham Metallerin Fiyatı

Hurda metalin fiyatı, aynı zamanda işlenmemiş metal fiyatlarına da bağlıdır. Ham metal fiyatı artarken, hurda metal fiyatı da doğal olarak artacaktır. Peki bu neden olur?

Aslında sebebi basit, eğer ham metal fiyatı yüksekse, imalat yapan fabrika ve haddehaneler, hurda metale daha çok yönelecektir. Bu dönemlerde hurda fiyatları yüksek dahi olsa, her halükarda ham metalin gerisinde kalacaktır. Dolayısıyla, ham metal piyasası trendlerini de takip etmekte yarar vardır.

İthalat Maliyetleri

Hurda metal geri dönüşümü, başta ABD, Çin gibi ülkelerde önemli bir yer kaplar. Bu ülkeler diğer ülkelerden metal ithal etmektedir. İthalat fiyatları da hurda fiyatlarını etkileyen bir diğer değişkendir.

Yani ithalat maliyetleri yüksek olduğunda, üreticiler daha çok yerel metal kaynaklarına yönelecektir. Bu da hurdaya olan talebi arttırır. İthalat maliyetleri, her zaman diğer ülkelerden metal alımı konusunda caydırıcıdır. Çin bunu en çok etkileyen ülke olurken, hurda metal arzını belirler. Örneğin son zamanlarda hurda fiyatları hiç olmadığı kadar arttı ve bunun en büyük sebebi de Çin’deki metale olan yoğun talep.

Yakıt fiyatları da, hurda sektörü üzerinde etkili bir faktördür.

Yakıt Fiyatları

Gelelim bir diğer değişkene; yakıt fiyatları. Yakıt fiyatının yükselmesi demek, hurda fiyatlarının da yükselmesi anlamına gelir. Neden mi? Çünkü metal geri dönüşüm sürecinde, yakıt kullanılır. Bazen metalleri eritmek, bazen farklı ürünleri ısıtmak için yakıt şarttır.

Metalleri ısıtmak için gereken yüksek ısı, kömür, doğal gaz veya elektrikten üretilir. Bunların maliyeti artarsa, hurda fiyatları da artacaktır. Ayrıca, mazot ve benzin fiyatlarının nakliye üzerinde de etkisi vardır. Nakliye maliyetleri ne kadar yükselirse, hurda fiyatları da o kadar yükselir. Tabii tersi durumda da, tersi senaryo gerçekleşecektir.

Kısaca, hurda fiyatları neden artar ve neden düşer sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Görüldüğü gibi, metal sektörünü etkileyen pek çok değişken var ve bunların hepsi birbiriyle bağlantılı. Ayrıca bu seneki tahminler için Hurda Fiyatları Artacak mı? başlıklı 2021 analizimize göz atabilirsiniz.